Benemid

Benemid

Dosage
500mg
Package
360 pill 180 pill 120 pill 90 pill 60 pill 30 pill
Ukupna cijena: 0.0
  • U našoj ljekarni možete kupiti Benemid bez recepta, s isporukom u 5–14 dana tijekom Hrvatske. Diskretno i anonimno pakiranje.
  • Benemid se koristi za liječenje kroničnog gihta ili kao pomoćno sredstvo uz antibiotike (penicilin/ampicilin) radi produljenja njihova djelovanja. Djeluje tako što povećava izlučivanje mokraćne kiseline.
  • Uobičajena doza Benemida je 250 mg dva puta dnevno tijekom prvog tjedna, zatim se povećava na 500 mg dva puta dnevno.
  • Oblik primjene je tableta za oralnu uporabu.
  • Početak djelovanja je unutar nekoliko sati nakon uzimanja.
  • Trajanje djelovanja je 6–12 sati po dozi.
  • Ne preporučuje se konzumirati alkohol jer može pogoršati giht i povećati učinak nuspojava.
  • Najčešće nuspojave su glavobolja, mučnina, povraćanje i vrtoglavica.
  • Želite li probati Benemid bez recepta?
Najbolji proizvodi 5-9 dana
Opcije plaćanja Visa, MasterCard, AMEX, Bitcoin, Tether (USDT), GooglePay (WorldLine)
Besplatna dostava (standardnom zračnom poštom) za narudžbe iznad 180€

Benemid

Osnovne Informacije O Benemidu

Podatak Vrijednost
Međunarodni nezaštićeni naziv (INN) Probenecid
Brendovi u Hrvatskoj Dostupni generički proizvodi (Benemid brend trenutno nije u ponudi)
ATC šifra M04AB01 (Lijek protiv gihta)
Farmaceutske forme Tablete 500 mg
Proizvođači u Hrvatskoj Generički proizvođači (Sandoz, Teva i lokalni distributeri)
Registracijski status Registriran kod HALMED-a
Stupanj izdavanja Isključivo na recept

Proizvođači I Dobavljači Na Hrvatskom Tržištu

Generički probenecid se u Hrvatskoj distribuira putem međunarodnih farmaceutskih tvrtki i lokalnih distributera. Primarni proizvođači su Sandoz i Teva Pharmaceuticals, s time da se pakiranja mogu razlikovati ovisno o seriji. U ljekarnama se obično nude tablete u blisterima po 20-30 komada ili flašicama za veće količine. Ako tražite određeni oblik pakiranja, uvijek provjerite dostupnost u svojoj ljekarni jer zalihe mogu varirati.

Registracija I Status Odobrenja U Hrvatskoj

Probenecid je službeno registriran kao lijek na recept u Hrvatskoj pod nadzorom HALMED-a (Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode). Aktualni status registrovanih generičkih verzija možete provjeriti putem službene HALMED baze lijekova. Svi probenecidni proizvodi u Hrvatskoj prošli su stroge sigurnosne i učinkovitost procjene. Uvoz izvan EU nije dopušten bez posebnih regulatornih odobrenja.

Dostupnost Bez Recepta U Hrvatskoj

Probenecid je strogo izdanje na recept u svim slučajevima bez iznimke. Ne postoji verzija za slobodnu prodaju (OTC). Za njegovo nabavljanje neophodna je važeća receptura izdana od strane liječnika. Pokušaji nabave bez propisane terapije mogu dovesti do propusta u liječenju ili zdravstvenih rizika posebno ako se koristi bez nadzora za stanja poput gihta. Ljekarničko osoblje će uvijek zahtijevati recept pri izdavanju.

Detaljne Smjernice Za Doziranje

Standardno doziranje probenecida kod odraslih ovisi o indikaciji. Za kronični giht poćinje se najčešće s početnom dozom od 250 mg dvaput dnevno tijekom prvog tjedna. Uobičajena terapija uključuje postepeno povećanje na 500 mg dvaput dnevno s prilagodbom po potrebi uz redovito praćenje razine mokraćne kiseline. Kod antibiotske sinergije koristi se u drugačijim shemama koji se uvijek prilagođavaju primarnom lijeku.

  • Početna doza za kronični giht: 250 mg 2x dnevno (7 dana)
  • Korištena održavajuća doza: 500 mg 2x dnevno
  • Maksimalni dnevni unos: 2000 mg podijeljeno u više doza
  • Kontraindikacije: teške bubrežne smetnje (klirens kreatinina ispod 30 mL/min)

Smanjenje doze potrebno je kod starijih osoba duže od 65 godina zbog povećane osjetljivosti na bubrežne nuspojave i većeg rizika od kliničkih komplikacija. Selo samoliječenje ovim režimima može izazvati neželjene učinke poput mokraćno-kamenih smetnji i ne primjereno klinici. U slučaju zaboravljenih doza obvezno se pridržavajte uputa ljekarnika.

Što je Benemid i kako djeluje?

Benemid sadrži aktivnu tvar probenecid i spada u skupinu urikozurika – lijekova koji povećavaju izlučivanje mokraćne kiseline iz tijela. Aktivno sprječava ponovnu apsorpciju mokraćne kiseline u bubrežnim tubulima, smanjujući njezine razine u krvi. Ne djeluje protiv upale ili boli tijekom akutnog napada gihta, već služi dugoročnoj kontroli hiperurikemije (povišenih razina mokraćne kiseline). Primjenjuje se kod kroničnog gihta ili kao pomoćno sredstvo kod korištenja antibiotika iz penicilinske skupine.

Dostupnost i oblici lijeka

Benemid je na tržištu dostupan u obliku tableta za oralnu primjenu. Tipična jačina iznosi 500 mg, iako su manje doze (250 mg) povremeno dostupne. Originalni proizvod Benemid trenutno nije u aktivnoj proizvodnji u SAD-u, ali se generički oblici proizvode pod raznim robnim markama diljem svijeta.
Glavni proizvođačiProizvodni kapacitetGlobalna distribucija
Proizvođači generika (npr. Teva, Sandoz)Stalno dostupan u većini zemaljaSjeverna Amerika, EU, Azija, Latinska Amerika
Regionalni proizvođači u EUOgraničena serijska proizvodnjaEuropske države, uključujući Hrvatsku
Nekadašnji proizvođači (MSD)Prestanak proizvodnjeZastarjeli proizvodi na tržištu

Kada se koristi Benemid?

Lijek ima dvije klinički potvrđene primjene: 1. **Liječenje kroničnog gihta i hiperurikemije** Smanjuje razine mokraćne kiseline preventivno sprječavajući stvaranje tofusnih naslaga i ponovljenje bolnih napada. Koristi se isključivo izvan akutne faze gihta. 2. **Kao pomoćni lijek uz određene antibiotike** Produžava trajanje djelovanja penicilina ili ampicilina blokirajući njihovo izlučivanje kroz bubrege. Primjena mora strogo pratiti protokole uz osnovnu antimikrobnu terapiju.

Pravilna primjena i doziranje

Početna doza u kroničnom gihtu iznosi 250 mg dvaput dnevno tijekom prvog tjedna. Nakon toga liječnik provjerava razine urične kiseline i po potrebi povećava dozu na 500 mg dvaput dnevno. Maksimalna dnevna količina ne smije prijeći 2 grama. Pacijenti s umjerenim oštećenjem bubrega (30-50 ml/min) zahtijevaju niže doze uz praćenje funkcije bubrega. Kod teške bubrežne insuficijencije (ispod 30 ml/min) te trudnoći lijek se ne preporučuje. Kod zaboravljene doze preporučuje se uzimanje čim se na to prisjetite, osim ako je do sljedeće doze malo vremena. Tijekom terapije važno je održavati hidrataciju popijanjem 2-2.5 litara vode dnevno radi smanjenja rizika od nastanka bubrežnih kamenaca.

Sigurnosni profili i moguće poteškoće

Benemid sadrži probenecid i pomoćne tvari poput magnezijeva stearata. Veći rizik od nuspojava javlja se pacijentima s ulceroznim bolestima probavnog sustava, kamencom u bubrezima ili alergijama na sulfonamide. U početnoj fazi terapije primjetni su učinci poput: - Glavobolje ili vrtoglavice - Gastrointestinalnih poremećaja (mučnina, povraćanje) - Kožnih reakcija (svrbež, osip) Ozbiljno opasnost predstavlja pojava teških alergijskih reakcija ili tehniki bolesti krvi (agranulocitoza). Prekidanje uzimanja lijeka potrebno je pri svakom znaku neželjenih reakcija koji pogoršavaju svakodnevno funkcioniranje.

Što je Benemid?

Benemid je marka lijeka koji sadrži aktivni sastojak probenecid. Primarno se koristi u liječenju kroničnog gihta uzrokovanog povišenom razinom mokraćne kiseline. Djeluje kao urikozurik – stimulira bubrege da izlučuju više urata, čime se smanjuje njegovo nakupljanje u zglobovima i sprečavaju bolni napadaji. U Hrvatskoj, originalni Benemid se više ne nalazi u prodaji, ali ćete ga prepoznati pod raznim generičkim nazivima (probenecid) ili drugim registriranim markama poput Probalana.

Osim za giht, probenecid se katkad kombinira s određenim antibioticima poput penicilina ili ampicilina. Brenemid povećava koncentraciju antibiotika u krvi, produžujući njihovo djelovanje. Kad bih trebala reći koja je najvažnija stvar za pamćenje? To je da Benemid služi za dugoročnu kontrolu gihta, a ne za gašenje akutne upale zglobova.

Osnovni princip djelovanja

Ključ Benemidove moći je u djelovanju na bubrežne tubule. On blokira proteinski prijenosnik (OAT1) zadužen za reapsorpciju urične kiseline, potičući njenu eliminaciju mokraćom. Time se postupno obnavlja ravnoteža kiselina i smanjuje rizik od kristalizacije u zglobovima – uzroka bolnih gihtnih napadaja. Važno je da prilikom uzimanja održavate pravilnu hidrataciju:

* Pijte minimalno 2 litra tekućine dnevno * Ograničite kavu i alkohol * Kiseli sok od trešanja može doprinjeti kontroli acida

Kad se koristi s antibioticima, ovaj lijek usporava njihovo izlučivanje iz organizma držeći terapijsku koncentraciju penicilina stabilnom dulje vrijeme. Da rezimiram: Benemid ne liječi upalu već pomaže u preventivnoj kontroli bolesti reguliranjem biohemijskih procesa.

Kako se koristi Benemid?

Liječenje gihta probenecidom počinje s 250 mg dvaput dnevno tijekom prvog tjedna terapije. Nakon toga se postupno povećava na 500 mg dvaput dnevno – najčešći doživotni režim. Ako zaboravite tabletu, uzmite je čim se sjetite, ali preskočite dozu ako je vrijeme za sljedeću. Nikad ne udvostručujte količinu!

Važne sigurnosne upute:

  • Izbjegavajte alkohol – pojačava rizik od neželjenih reakcija
  • Tablete uzimajte s obrokom radi zaštite od želučanih smetnji
  • Prvih 6-12 mjeseci terapije kombinirajte s kolhicinom ili NLP-ovima

Benemid nije prikladan za sve pacijente. Kontraindikacije uključuju:

* Akutni gihtni napadaj (lijek će pogoršati simptome) * Ozebline bubrega (ClCr < 30 ml/min) * Povijest kamenca u bubrezima * Preosjetljivost na sulfonamide

Uvijek provjerite nivo urata putem krvnih pretraga tokom terapije – cilj je dostići vrijednosti ispod 360 µmol/L. Sjetite se: uspješnost terapije ovisi o konzistentnosti uzimanja tableta i suradnji s reumatologom.