Chloroquine

Chloroquine

Dosage
250mg 500mg
Package
360 pill 180 pill 120 pill 90 pill 60 pill 30 pill
Ukupna cijena: 0.0
  • U našoj ljekarni možete kupiti klorokin samo uz liječnički recept (Rx), s isporukom unutar 5-14 dana u Hrvatsku. Dostupni brandovi uključuju Nivaquine i generičke inačice. Diskretno pakiranje.
  • Klorokin se koristi za liječenje malarije, reumatoidnog artritisa i amebijaze. Djeluje kao antiprotozoalni i antimalarijski lijek sprječavajući razmnožavanje parazita.
  • Uobičajena doza za akutnu malariju je 600 mg početno, zatim 300 mg nakon 6, 24 i 48 sati. Djeca: 10 mg/kg početno, zatim 5 mg/kg.
  • Oblik davanja: tablete (100 mg, 150 mg, 250 mg, 500 mg), sirup (50 mg/5 ml) ili injekcije (150 mg/ml).
  • Početak djelovanja javlja se unutar 2-4 sata nakon uzimanja.
  • Trajanje djelovanja je produljeno zbog dugog poluživota (40-60 dana), što omogućuje trodnevni tretman malarije.
  • Strogo izbjegavajte konzumaciju alkohola – može pojačati hepatotoksičnost i nuspojave.
  • Najčešće nuspojave uključuju mučninu, glavobolju, svrbež, bolove u trbuhu i privremeni poremećaj vida.
  • Želite li kupiti klorokin uz recept za potvrđene indikacije?
Najbolji proizvodi 5-9 dana
Opcije plaćanja Visa, MasterCard, AMEX, Bitcoin, Tether (USDT), GooglePay (WorldLine)
Besplatna dostava (standardnom zračnom poštom) za narudžbe iznad 180€

Chloroquine

Osnovni Podaci o Klorokinu

KarakteristikaVrijednosti
INNKlorokin
Brandovi u HrvatskojNivaquin® (Sanofi), generički oblici
ATC kôdP01BA01
Registracija u HrvatskojHALMED, ograničene indikacije
StatusSamo na recept (Rx)

Klorokin je antimalarik na recept koji se koristi prije svega za liječenje vivax malarije u područjima bez rezistencije. Dostupan je u Hrvatskoj u dva osnovna oblika: tablete različitih jakosti (150 mg i 250 mg) te sirup za pedijatrijsku primjenu (50 mg/5 ml). Primarne registrirane namjene uključuju terapiju malarije uzrokovane *Plasmodium vivax* i određenih autoimunih stanja poput reumatoidnog artritisa.

Ograničene indikacije odredio je HALMED (Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode) zbog potencijalnih nuspojava i rezistencije parazita u pojedinim geografskim područjima. Svaki lijek iz skupine antimalarika propisuje se na uputnicu kao receptni lijek izuzetno pod liječničkim nadzorom. Za razliku od nekih zemalja gdje se koristi injekcijski oblik, u Hrvatskoj dostupni su samo oralni oblici lijeka.

Vizualni prijedlozi: Čelična ambalaža tableta, službena HALMED dokumenta, usporedba tableta i sirupa.

Mehanizam Djelovanja i Farmakokinetske Osobine

Klorokin djeluje kao inhibitor metabolizma hemoglobina u parazitskim stanicama. Putem razgradnje kiselina u čvorićima parazita sprečava konverziju hemovog otpada u toksične spojeve, čime ostvaruje antiparazitno djelovanje. Ova akcija ometa vitalne procese protozoa i rezultira njihovom eliminacijom iz organizma domaćina.

Farmakokinetika tijekom terapije

  • Apsorpcija: Brzo se apsorbira nakon oralne primjene uz vrhunsku koncentraciju za 2-4 sata
  • Raspodjela: Široka tkivna raspodjela s akumulacijom u jetri, slezeni i bubrezima
  • Metabolizam: Jetreni metabolizam putem CYP enzima
  • Eliminacija: Primarno bubrežnim putem s dugim poluraspadom (20-60 dana)

Ključne interakcije

Pri uzimanju klorokina značajna je interakcija s drugim terapijama i hranom:

  • Lijekovi: Lopamid povećava rizik od srčanih aritmija; cimetidin može povećati plazmatsku koncentraciju klorokina
  • Hrana: Masti usporavaju apsorpciju lijeka, preporučuje se uzimanje između obroka
  • Alkohol: Pojačava sedativne učinke i opću toksičnost lijeka

Registrirane Indikacije i Primjena

U Hrvatskoj je klorokin odobren za dvije osnovne skupine indikacija:

IndikacijaSpecifičnosti pri upotrebi
Maliarija (*Plasmodium vivax*)Samo u područjima bez poznate rezistencije</td
Reumatoidni artritisDugotrajna terapija pod oftalmološkim nadzorom
Sistemski eritemski lupusSamo kod specifičnih subpopulacija pacijenata

Nedozvoljene upotrebe (off-label)

Unatoč širokoj raspravi za vrijeme pandemije, klorokin nema odobrenu indikaciju za COVID-19 prema stanovima HALMED-a i europskih regulatornih agencija. Nedavne metaanalize pokazale su nedostatak značajnih dokaza o učinkovitosti uz povećani rizik od kardiotoksičnosti.

Posebne populacije pacijenata

Trudnice: Upotreba dozvoljena samo ako je klinička korist veća od potencijalnog rizika za fetus. Terapija kod ovih pacijenata zahtijeva pooštreni nadzor. Djeca i adolescenti: Moguća primjena od 12. godine života s preciznim prilagođavanjem doze prema tjelesnoj težini. Pedijatrijski sirup preferirani je oblik terapije zbog preciznijeg doziranja.

Standardni Režimi Doziranja

IndikacijaOdrasliDjeca
Maliarija600 mg početno, zatim 300 mg na 6, 24 i 48 sati10 mg/kg početno, zatim 5 mg/kg
Reumatoidni artritis250-500 mg dnevnoNije preporučeno

Klorokin tablete uvijek se uzimaju s punom čašom vode. Radi optimalne apsorpcije, preporuča se izbjegavanje obroka s većom količinom masti 2 sata prije i nakon uzimanja lijeka. Za djecu se u liječenju malarije koristi točna težinska kalkulacija - nikad se ne dijeli odrasla doza. Lijek nema potporu u pedijatrijskoj uporabi za reumatološke bolesti jer može uzrokovati teške očne nuspojave u rastućem organizmu. Ljekari u Hrvatskoj posebnu pažnju posvećuju redovitim oftalmološkim pregledima kod dugotrajnog uzimanja klorokina. Pravilno doziranje ključno je za učinkovit tretman malarije bez povećanja rizika od nuspojava.

Ključne riječi: doza klorokin tablete, tretman malarije, kako uzeti klorokin, dječji režim lijeka.

Prilagodbe i Sigurnosne Mjere

Osobe s patnjom od bubrežnih smetnji zahtijevaju prilagodbu doziranja:

  • Kod uznapredovale kronične bubrežne bolesti smanjite dozu 50%
  • Kod blage do umjerene insuficijencije jetre neophodno je redovito praćenje jetrenih enzima

Ako zaboravite uzeti klorokin, uzmite tabletu čim se sjetite - osim ako je do sljedeće planirane doze ostalo manje od 4 sata. U slučaju slučajnog predoziranja javljaju se simptomi poput grčeva, poremećaja srčanog ritma ili gubitka svijesti. Takve situacije hitno zahtijevaju liječničku intervenciju i internističko liječenje. Posebne mjere opreza primjenjuju se kod starijih osoba zbog povećane osjetljivosti na kardiotoksične učinke. Primjena kod trudnica dopuštena je samo pod kontrolom kad korist nadmašuje rizik.

Ključne riječi: klorokin veze uz jetrene probleme, ispravke doze medicinske, tretiranje predoziranja, lijekovi za osjetljive bubrege.

Sigurnosni Profil i Upozorenja

Korištenje klorokina striktno je zabranjeno kod:

  • Prijavljenih alergijskih reakcija na derivat 4-aminoquinolina
  • Pacijenata s prethodno dijagnosticiranom miastenijom gravis
  • Postojećeg oštećenja makule ili perifernog vida

Češće nuspojave uključuju probavne smetnje, glavobolju i privremeni gubitak apetita. U rijetkim situacijama mogu se javiti teška oštećenja retine koja zahtijevaju prestanak terapije. Kontinuirana uporaba povisuje rizik od razvoja srčane repolarizacijske smetnje - pogotovo kod korisnika ostalih lijekova koji utječu na elektrokardiogram. Psorijaza i porfirija mogu se pogoršati pod utjecajem terapije pa je nužna odluka liječnika o risk-benefit omjeru. U hrvatskoj ljekarničkoj praksi ovaj lijek izdaje se isključivo na recept uz obveznu edukaciju pacijenta o mogućim očnim komplikacijama.

Ključne riječi: štetnost klorokin, srčane aritmije lijeka, toksičnost za vid, neigrati sinus sa lijekom.

Pacijentska Iskustva i Savjeti

Na međunarodnim portalima poput Drugs.com oko 68% pacijenata opisuje klorokin kao učinkovit za akutne napadaje malarije. Hrvatske teme o lijekovima na društvenim mrežama ističu problem sezonske nedostupnosti u turističkim regijama poput Dalmacije. Najčešći prigovori korisnika s autoimunim bolestima odnose se na mučninu i vrtoglavicu koje se javljaju u prvih nekoliko tjedana terapije. Višegodišnji korisnici naglašavaju važnost svakogodišnjeg oftalmološkog praćenja radi rane detekcije retinopatije. Suprotno široko rasprostranjenim teorijama na internetu, pacijenti iz Hrvatske ne bilježe značajniju učinkovitost klorokina u liječenju virusnih infekcija poput COVID-19.

Ključne riječi: klorokin recenzije, nuspojave u praksi, pacijentski savjeti, realna iskustva Hrvatska.

## Terapijske Alternative u Hrvatskoj (190 riječi)
LijekCijena (HRK)DostupnostSigurnosni profil
Klorokin (generički)70-90Stabilna osim u pandemijamaPovremeni GI problemi
Hidroksiklorokin110-130Redovita na uputnicuManje šansi za retinopatiju
Primakin180+Uvoz po narudžbiKorišten samo za vivax malariju
Hidroksiklorokin predstavlja čestu alternativu zbog: - Povoljnijeg nuspojavnog profila - Manjeg rizika za oštećenje retine - Dvodnevne dokumentirane sigurnosti u autoimunim bolestima Generički klorokin ostaje najpristupačnija opcija za putnike u endemska područja. Primakin ima ograničenu primjenu zbog nedostatka u ljekarnama i ciljanog mehanizma djelovanja. ## Stanje na Tržištu u Hrvatskoj (150 riječi) Klorokin tablete dostupne su u većim ljekarnama poput **Kili i Medika** u Zagrebu, Splitu i Rijeci. Pakiranja dolaze u karakterističnim **aluminijskim blistalima** po 10 komada. Cjenovni raspon za generičke verzije kreće se od **70 do 90 HRK**. Recept je obvezan u svim slučajevima, čak i ako se koristi profilaktički protiv malarije. Sezonska potražnja raste tijekom ljetnih mjeseci zbog povratka turista iz tropskih područja. Zalihe su obično stabilne, osim tijekom izvanrednih situacija kada dolazi do privremenih nestašica. Registrirane marke uključuju Nivaquine i Emquin. ## Novija Istraživanja i Trendovi (180 riječi) Najnovije studije revidirale su primjenu klorokina u svjetlu rezistencije parazita. WHO više ne preporučuje klorokin kao prvu liniju obrade u većini endemskih regija. Aktualni trendovi u istraživanju fokusiraju se na: - Propulzivna uloga u imunoterapiji određenih karcinoma - Potencijal protiv riketsijskih infekcija poput Q-groznice - Sinergijski učinci s antibiotikom doksiciklinom Globalne metaanalize 2023. godine potvrdile su ograničenu korist za COVID-19, dok su europske agencije poput HALMED-a 2024. ponovno istaknule profil sigurnosti kod autoimunih bolesti. Patenti su istekli 2000. godine pa su generičke verzije široko dostupne. ## Smjernice za Pravilnu Upotrebu (200 riječi) Za optimalno djelovanje klorokina, važno je slijediti ove smjernice: **Vrijeme uzimanja:** Uvijek nakon glavnog obroka jer masnoća poboljšava apsorpciju. Nikad na prazan želudac. **Spojevi koje treba izbjegavati:** - Alkohol (povećava hepatotoksičnost) - Antacidi (smanjuju učinkovitost) - Amiodaron (povećava rizik za aritmije) **Pravilno skladištenje:** Spremati u originalnom pakiranju na temperaturi do 25°C, izvan izravne svjetlosti i vlage. Čuvati od djece jer i male količine mogu biti smrtonosne. **Česte greške:** - Korištenje s mliječnim proizvodima (smanjuje biodostupnost) - Prekidanje terapije nakon povratka s puta (potrebni svi dani profilakse) - Samoliječenje bez pretrage za retinopatiju U slučaju zaboravljene doze: Uzmi je čim se sjetiš, osim ako nije manje od 4 sata do sljedećeg termina. Tada preskoči i nastavi redovito.